Květen 2009

Mike Scheider

27. května 2009 v 11:28

O fingerboardu+rozhovory

22. května 2009 v 14:16 | milan

Fingerboard je typicky školní hračka. Ať už jsme oslovili kohokoliv, začátečníky či špičkové jezdce, všichni se s tímto malým prkénkem poprvé setkali právě ve škole.
Kopie skejtů
Fingerboard je zmenšenou kopií skateboardu. Prkénko bývá nejčastěji 96 mm dlouhé a 25 mm široké vyrobené z plastu. V posledních letech se na trhu objevily i fingerboardy dřevěné, které mohou mít mírně odlišné rozměry. Dřevěný deck je vyroben z vrstvené dýhy buď třívrstvé, nebo častěji pětivrstvé. Tvar přesně odpovídá skutečnému prknu. Řada riderů si decky vyrábí sama, ale jednodušší samozřejmě je, si je koupit. Umělohmotný značkový fingerboard koupíte za necelé dvě stovky, cena dřevěného složeného z dílů se může vyšplhat i na osm set.
Fingerboardy nekopírují velké skejty jen konstrukcí. Také grafické motivy decků mají své předlohy ve velkých a mnohdy známých prknech. Vyrábějí se například celé edice slavných skejtových jezdců, jako je Tony Hawk. Ale můžete vybírat i z modelů různých skateboardových výrobců. Není proto divu, že fingerboardy jsou také sběratelským artiklem. Ovšem ne zrovna nejlevnějším.
Historie
I když je fingerboarding v současné době právě na svém vrcholu oblíbenosti, jeho historie je poměrně dlouhá. Asi vás překvapí, že první fingerboard se objevil už v roce 1986 v USA. Jeho výrobce jej ani nezamýšlel jako funkční hračku, ale jen jako přívěsek na klíče, který dostávali zákazníci při koupi nového skateboardu. To, že se jedná o geniální hračku, ovšem objevili už o rok dříve v americké skejtovém magazínu Transworld Skateboard Magazine, kde uveřejnili návod na výrobu miniaturního skateboardu. Deck byl slepen ze sedmi vrstev basketbalových kartiček, trucky byly vyrobeny z tužky a kolečka byla odňata modelu autíčka.
Počátkem 90. let vstoupila na trh první fingerboardová firma Tech Deck, která je dodnes jedničkou na trhu. Tato firma má také největší zásluhu o rozšíření fingrů po celém světě, protože už v tehdejším bramborovém věku internetu založila on-line komunitu příznivců fingerboardingu. V následujícím desetiletí se objevila spousta firem vyrábějících jak celé fingerboardy, tak tuningové části, které se mnohdy značně liší od původních výrobků Tech Deck. Jen málo firem se ale začalo věnovat výrobě překážek. Ty zůstaly poněkud v zapomnění. Přesto dnes můžete ve skateshopech či na internetu koupit profesionální překážky a to především překližkové výrobky jednoznačné jedničky na trhu - firmy Blackriver Ramps.
Jízda
S fingerboardem se jezdí podobně jako se skateboardem, ovšem s tím rozdílem, že místo nohama na fingru stojíte prsty (nejčastěji je to ukazováček a prostředník). Většina triků vychází se skateboardingu. Základním trikem je ollie. Dokud se jej nenaučíte, nebudete fingerboard správně ovládat.
Jezdit můžete prakticky všude, to je největší výhoda této hračky. Fingerboard se pohodlně vejde do kapsy a je vždy po ruce. Můžete jezdit o přestávkách na školní lavici a jako překážky můžete používat penál, učebnice či tužky. Můžete jezdit venku a zkusit gridnout např. hranu schodu a konečně můžete jezdit doma a zapojit do hry např. klávesnici počítače nebo přeskočit mobilní telefon. Fantazii se zkrátka meze nekladou. Dříve či později budete ale chtít vyzkoušet skutečný skatepark. Fingrový park si můžete postavit sami třeba z lepenkových krabic a nebo si jej pořídit ve skateshopu. To je ovšem dost finančně náročné.
Pravidla jízdy
- při fingrování můžete používat dva nebo tři prsty
- zapomeňte na palec, pokud v konkrétním triku nehraje roli (uchopení prkna)
- v žádném případě si při ollie nepřidržujte prkno palcem
- prsty po dopadu prkna na zem musí zůstat na decku

Reklama

22. května 2009 v 9:21
banner_fbrcz_forum3.gifbanner_fbrcz.gifbanner_fbrcz_forum_small.gif

Slaid-pěkné video

20. května 2009 v 7:13

WELCOME

16. května 2009 v 8:50 WELCOME
Vítejte na blogu enoxis revils tým takovích dementů kteří si občas zajezdí na fingerboardu.:)